fot. https://twitter.com/ipngovpl

Łódź: Muzeum Dzieci Polskich poszukuje artefaktów, które wzbogacą jego zbiory    

Muzeum Dzieci Polskich zainicjowało akcję „Ocalić od zapomnienia – ślady historii obozu na Przemysłowej w Łodzi”, w ramach której poszukuje artefaktów dotyczących historii dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Wzbogacą one zbiory placówki.

Akcja działającego w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu skierowana jest do wszystkich, którzy mogą mieć w swoich domach przedmioty związane z obozem na Przemysłowej oraz losami polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

„Być może w domach – w piwnicy lub na strychu – przechowywane są do dziś obiekty związane w jakikolwiek sposób z historią dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Muzeum zachęca do uczestnictwa w nowej akcji, która pomoże wzbogacić nasze zbiory” – wyjaśnił dyrektor placówki, dr Ireneusz Maj.

Dodał, że jednym z impulsów do wystosowania apelu było przekazanie do muzeum maszyny do szycia, która z dużym prawdopodobieństwem służyła małym więźniom obozu na Przemysłowej jako narzędzie pracy w warsztacie rymarskim.

„W ostatnim czasie otrzymaliśmy propozycję wzbogacenia swojej kolekcji o maszynę do szycia wykorzystywaną prawdopodobnie w zakładzie rymarskim ulokowanym w obozie przy ul. Przemysłowej. Wnętrze tego zakładu zostało uwiecznione na fotografii wykonanej w okresie funkcjonowania Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt, ukazującej komendanta Camillo Ehrlicha w trakcie oprowadzania wizytującej obóz grupy esesmanów” – tłumaczył kierownik działu zbiorów, dr Andrzej Janicki.

Wszystkich, którzy chcą przekazać Muzeum Dzieci Polskich przedmioty związane z historią dzieci z czasów II wojny światowej oraz obozem na Przemysłowej, placówka prosi o kontakt telefoniczny z kierownikiem działu zbiorów: 798 287 196 lub wysyłając maila na adres: [email protected].

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zostało utworzone w Łodzi 1 czerwca 2021 roku. Ma ono upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi (1942–1945) oraz upamiętniać najmłodsze ofiary II wojny światowej. Placówka funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90; pod koniec 2022 r. zakupiono nieruchomości na terenach dawnego obozu na Bałutach, w tym budynek jego dawnej komendantury, który będzie miejscem przeznaczonym do ekspozycji stałej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl