fot. Tomasz Strąg

Ks. prof. H. Witczyk: Pismo Święte jest kodem kulturowym Europy

Pismo Święte jest kodem kulturowym Europy. Bez pojęć, które są objawione w Ewangeliach, w Nowym Testamencie czy w księgach Starego Testamentu nie mielibyśmy: sumienia, wolności, godności człowieka, odpowiedzialności, prawdy, miłości braterskiej czy pojęcia drugiego człowieka jako brata, bliźniego. Cały szereg tych najbardziej podstawowych praw człowieka czy godności ludzkiej wynika z objawienia. One nie wzięły się same z siebie. Są darem Objawienia Bożego dla człowieka powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dzisiejsza niedziela przeżywana jest jako Niedziela Biblijna. Tego dnia ma miejsce VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Jest to VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego ściśle związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski, którą obchodziliśmy w 2016 roku. To była dla nas inspiracja, aby to przełomowe wydarzenie dla historii narodu polskiego i jego dalszych dziejów upamiętniać poprzez regularne, systematyczne zanurzanie się w tej wodzie żywej, którą jest Słowo Boże. (…) Równocześnie chcemy umacniać miłość do Słowa Bożego – podkreślił ks. prof. Henryk Witczyk.

Trzecia Niedziela Wielkanocna inauguruje kolejny, XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny w Kościele. Hasło tegorocznego wydarzenia to: „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.

Wspólnota eklezjalna to autentyczna więź duchowa, komunia z Ojcem, Synem i Duchem Świętym oraz z bliźnimi. To jest ten aspekt Kościoła nadprzyrodzony, który często znika dzisiaj z pola naszego widzenia, naszych refleksji, rozważań, analiz. Tak łatwo ludziom wierzącym przychodzi dzisiaj dystansowanie się od Kościoła czy cały szereg innych postaw mało odpowiedzialnych. Wynikają one z faktu niezrozumienia istoty Kościoła. Poprzez wiarę w Słowo Boże – poprzez przyjęcie sakramentów świętych poczynając od Chrztu Świętego – należymy do wielkiej wspólnoty, która jest komunią. (…) Pismo Święte jest kodem kulturowym Europy. Bez pojęć, które są objawione w Ewangeliach, w Nowym Testamencie czy w księgach Starego Testamentu nie mielibyśmy: sumienia, wolności, godności człowieka, odpowiedzialności, prawdy, miłości braterskiej czy pojęcia drugiego człowieka jako brata, bliźniego. Cały szereg tych najbardziej podstawowych praw człowieka czy godności ludzkiej wynika z Objawienia. One nie wzięły się same z siebie. Są darem Objawienia Bożego dla człowieka – zaznaczył biblista.

W osobistym czytaniu Pisma Świętego trzeba wytrwałości i refleksji.

Trzeba sobie wybrać księgę Pisma Świętego, która najbardziej koresponduje z moim doświadczeniem życiowym. Może to być Księga Psalmów, Księga Mądrości, któraś Ewangelia czy List św. Pawła. (…) Potrzeba wytrwałości w osobistym czytaniu i refleksji, również modlitwy do Ducha Świętego, aby odpowiednie światło mądrości rozgrzewało nasze serca, tak jak uczniów idących do Emaus – mówił gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z ks. prof. Henrykiem Witczykiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl