fot. PAP/Hanna Bardo

Katowice: Trwa międzynarodowa konferencja „W kierunku zielonej gospodarki”

„W kierunku zielonej gospodarki” – to temat międzynarodowej konferencji, która wczoraj rozpoczęła się w Katowicach. W wydarzeniu bierze udział między innymi unijna komisarz do spraw Polityki Spójności i Reform Elisa Ferreira.

Neutralność klimatyczna do 2050 roku to cel, jaki stawia sobie Unia Europejska. Polska będzie jednak wyłączona z tego obowiązku. Nasz kraj chce dążyć do neutralności klimatycznej w swoim tempie.

– Dla Polski najważniejszy jest polski interes narodowy, stąd twardo przedstawiliśmy w grudniu nasze oczekiwania. Nie weszliśmy przecież od razu w nowy „ Zielony Ład” proponowany na 2050 rok, tylko podnieśliśmy tę konieczność uwzględnienia historii polskiej gospodarki, tego, przez ile lat i jak wygląda nasza gospodarka, przez ile lat byliśmy pod obcym panowaniem, jak wygląd nasza energetyka, że w 80 procentach jesteśmy uzależnieni od węgla – wskazał minister środowiska Michał Woś.

W procesie zmian, jakie czekają Europę, pomóc ma Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

– Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest celem bardzo ważnym, ale cały czas podkreślamy argument sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak również to, że tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polska z unijnego Funduszu otrzyma 2 miliardy euro. To kropla w morzu potrzeb. Według rządu, na przemiany energetyczne w Polsce do 2050 roku potrzeba aż 500 miliardów euro.

– My mówimy o 7,5 mld euro dla wszystkich krajów, dla wszystkich regionów. Polska ma otrzymać 2 miliardy – ktoś powie, że to dużo, ale jeśli zmierzymy to i porównamy z danymi, które ja otrzymałem jako europoseł od przedstawicielstwa Polski w Brukseli, ile ma nas kosztować program „Zielonego Ładu” do 2050 roku, to wielkość, którą otrzymałem, to jest 500 miliardów euro – wskazał europoseł Grzegorz Tobiszowski.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to – obok mechanizmu inwestycyjnego oraz pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla sektora publicznego – jeden z trzech filarów finansowania przedsięwzięć służących dochodzeniu do neutralności klimatycznej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl