fot. pixabay.com

Dr A. Mazan o konferencji „Piękno, dobro i prawda o małżeństwie i rodzinie w teologii katolickiej i filozofii realistycznej”: Wychodzi ona naprzeciw teorii deformacji ciała i osoby

Konferencja Piękno, dobro i prawda o małżeństwie i rodzinie w teologii katolickiej i filozofii realistycznej” wychodzi naprzeciw teorii gender, teorii deformacji ciała, osoby, bo pamięć i kluczowe przesłanie św. Jana Pawła II dotyczy tego, że dar ciała jest darem osoby. Nie istnieje coś takiego jak człowiek osobno wobec ciała i wszelkie uczynki, które spełnia z ciałem, są uczynkami jego osoby. Nie można tego rozdzielić, a współcześnie cywilizacja zredukowała pojęcie osoby do pojęcia umysłu, a ciało traktuje jako materię, którą może sobie dowolnie kształtować, a przecież ciało jest wyrazem Boskiej miłości wobec człowieka i należy go uszanować, dlatego mówimy też o tej wartości czystej miłości, która jest kluczem do tego, żeby człowiek funkcjonował w sposób piękny i godny, i taki, który jest mu przynależny – mówił dr Andrzej Mazan z Instytutu Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Już w najbliższy piątek (16 czerwca 2023 r.) odbędzie się konferencja „Piękno, dobro i prawda o małżeństwie i rodzinie w teologii katolickiej i filozofii realistycznej”.

– To jest przypomnienie polskiej teologii, nauki, która w dużej mierze opiera się na osiągnięciach świętej pamięci ks. abp. Majdańskiego, który założył Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach jako wotum wyzwolenia naszych księży z Dachau. Wpisujemy się także w pewną pamięć, którą przywracamy całej nauce i działalności św. Jana Pawła II, dla którego rodzina była drogą do cywilizacji miłości – mówił dr Andrzej Mazan.

Wyjaśnił także, jaki jest sens zorganizowania konferencji o takiej tematyce.

Chcielibyśmy nie tylko przypomnieć najpiękniejsze osiągnięcia naszych teologów czy filozofów, którzy zajmują się rodziną i relacjami rodzinnymi w aspekcie głębokiej prawdy Bożej i ludzkiej, ale również chcielibyśmy wrócić do momentu, w którym św. Jan Paweł II próbował odbudować całą cywilizację, nazywając drogę, którą proponuje, drogą cywilizacji miłości. Oczywiście jest to droga Kościoła i chrześcijańska, ale też chciał zbudować cywilizację miłości w oparciu o ogniska, które są w rodzinie, dlatego że chrześcijańska, katolicka rodzina ma w sobie ogień, ducha oraz wsparcie i sakramentalność, dzięki której może funkcjonować w miłości – zaznaczył.

Gość Radia Maryja odwołał się do „Listu do rodzin” św. Jana Pawła II z 1994 roku.

–  Proponuje on w tym liście drogę odbudowy społeczeństwa poprzez święte rodziny. Tu nie chodzi o to, żeby świętość była rozumiana w sposób wyniosły, ale żeby ta droga świętości rodziny szła poprzez codzienność, ale codzienność z Chrystusem. Ten wielki skarb, jaki posiadają rodziny, czyli łączność i bycie z Chrystusem, jest w tej chwili niewykorzystanym potencjałem, który ginie w natłoku dzisiejszej cywilizacji. Jesteśmy w tej chwili niesłychanie przytłoczeni destrukcją rodziny, ciała, właściwie można by powiedzieć, że jesteśmy przytłoczeni walką z tym, żeby człowiek rozpoznał swoje powołanie rodzinne, małżeńskie. To jest w tej chwili największy problem, jaki istnieje, bo jest to problem demograficzny w całej Europie, całym świecie – wyjaśnił.

Zaznaczył także, że konferencja w Łomiankach będzie przywołaniem radości i wielkości rodziny, która jest naznaczona miłością Boga.

– Chrześcijańska rodzina, katolickie sakramentalne małżeństwo, w którym przebywa Chrystus, jest małżeństwem, które ma misję i zadanie apostolskie. To nie jest coś, co należy chować pod korzec, tylko to jest – można by powiedzieć za myślą św. Jana Pawła II – największe społeczne bogactwo cywilizacji miłości – akcentował członek Instytutu Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego.

Dr Andrzej Mazan zwrócił uwagę, że konferencja o rodzinie wychodzi naprzeciw współczesnym trendom.

Konferencja wychodzi naprzeciw teorii gender, teorii deformacji ciała, osoby, bo pamięć i kluczowe przesłanie św. Jana Pawła II dotyczy tego, że dar ciała jest darem osoby. Nie istnieje coś takiego jak człowiek osobno wobec ciała i wszelkie uczynki, które spełnia z ciałem, są uczynkami jego osoby. Nie można tego rozdzielić, a współcześnie cywilizacja zredukowała pojęcie osoby do pojęcia umysłu, a ciało traktuje jako materię, którą może sobie dowolnie kształtować, a przecież ciało jest wyrazem Boskiej miłości wobec człowieka i należy je uszanować, dlatego mówimy też o tej wartości czystej miłości, która jest kluczem do tego, żeby człowiek funkcjonował w sposób piękny i godny, i taki, który jest mu przynależny – wyjaśnił.

Konferencja „Piękno, dobro i prawda o małżeństwie i rodzinie w teologii katolickiej i filozofii realistycznej” rozpocznie się w najbliższy piętek o godzinie 9.00 w Łomiankach przy ul. K.K. Baczyńskiego 9, w siedzibie Instytutu Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego i Kolegium św. Rodziny.

Będzie transmisja online, ale zapraszamy również do osobistego uczestnictwa (…) Prelegentami będą osoby, które są zakochane w prawdzie, która idzie od Boga i prawdzie, którą trzeba wydobywać o małżeństwie i rodzinie – wskazał gość „Aktualności dnia”.

PROGRAM KONFERENCJI:

9.00 – Msza św. po przewodnictwem ks. abp. prof. Andrzeja Dzięgi

10.00 – Otwarcie konferencji – dr Andrzej Mazan

10.10 – Wystąpienie ks. abp. prof. Andrzej Dzięgi

11.00 – Interdyscyplinarność w posłudze wobec prawdy o małżeństwie i rodzinie w ujęciu ks. abp. prof. Kazimierza Majdańskiego – ks. dr Krzysztof Wolski

11.45 – Prawda o małżeństwie i rodzicielstwie w nauczaniu św. Jana Pawła II – dr Bożena Bassa

12.30 – Miłość jako osobowa relacja, czy miłość jako uczucie?  Filozofia rodziny w ujęciu Mieczysława Gogacza – prof. Mikołaj Krasnodębski

13.15 – Podstawowe zasady katolickiej teologii małżeństwa i rodziny – ks. prof. Andrzej Pryba

14.00 – przerwa obiadowa

14.45 – Karola Wojtyły filozofia małżeństwa i rodziny– prof. Marek Czachorowski

15.15 – Relacje osobowe w życiu człowieka – dr Izabela Andrzejuk

16.00 – Świętość małżeństwa i rodziny w ujęciu ks. prof. Jerzego Bajdy – dr Andrzej Mazan

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

Całą rozmowę z dr. Andrzejem Mazanem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl