Autorstwa Shahid Parvez. Based on a file by User:Ssolbergj - Based on en:File:India_(orthographic_projection).jpg by en:user:SsolbergjI have created this work entirely by myself., GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10673383

Bangladesz: deszcze monsunowe pozbawiły dachu nad głową ok. 2 mln ludzi

Deszcze monsunowe i towarzyszące im powodzie sprawiły, że ok. 2 mln ludzi w północno-wschodniej części Bangladeszu straciło dach nad głową – poinformowali urzędnicy. UNICEF szacuje, że ponad 770 tys. dzieci w tym regionie pilnie potrzebuje pomocy.

Co najmniej 10 osób, w tym ośmiu przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja, zginęło w środę po tym, jak ulewne deszcze wywołały osunięcia ziemi w obozach dla uchodźców na południu kraju.

Krajowe stacje telewizyjne pokazują relacje z okolic miasta Śrihat, gdzie mieszkańcy brodzą w wodze po kolana. Opady deszczu podniosły znacznie poziom wód w czterech rzekach w tym regionie, w niektórych punktach nawet o ponad 60 cm powyżej poziomu zagrożenia.

Jak poinformowali urzędnicy z ministerstwa rolnictwa, wystąpienie wód i utrzymujące się opady deszczu, poważnie zagrażają uprawom.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) podał, że powodzie spowodowały znaczne szkody w infrastrukturze: w regionie Śrihat ponad 810 szkół publicznych zostało zalanych, a prawie 500 wykorzystywanych jest jako tymczasowe schronienia dla powodzian. Ponadto prawie 140 szpitali i ośrodków zdrowia zostało zniszczonych.

Bangladeski instytut meteorologiczny zapowiedział, że obfite opady deszczu będą utrzymywać się przez kolejne pięć dni. Jednocześnie ostrzegł przed możliwymi dalszymi osunięciami ziemi.

Okres monsunowy w Bangladeszu trwa od czerwca do września.

To kolejne powodzie, które nawiedziły region Śrihat. W maju wody wystąpiły tam z rzek i potoków górskich spływających z górnego biegu rzek Indii.

Bank Światowy w 2015 r. oszacował, że ok. 3,5 mln mieszkańców Bangladeszu jest zagrożonych corocznymi powodziami.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl