PAP/Leszek Szymański

A. Macierewicz: Stefan Hambura był wielkim patriotą. Dla polskiego interesu narodowego wykonał naprawdę olbrzymią pracę

Zmarł wielki Polak. Wielki, wielki polski patriota. Dla polskości, dla sprawy obrony polskiego interesu narodowego w kwestiach niemieckich, ale także dla sprawy smoleńskiej, wykonał naprawdę olbrzymią pracę – powiedział poseł Antoni Macierewicz, wspominając mec. Stefana Hamburę w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Przed godz. 15.00 zmarł w sobotę mec. Stefan Hambura. Od kilku dni przebywał w szpitalu po rozległym zawale. Adwokata wspomina poseł Antoni Macierewicz, podkreślając jego szczególne zaangażowanie na rzecz niemieckiej Polonii.

– Zmarł wielki Polak. Wielki, wielki polski patriota. Urodził się w śląskiej rodzinie w Gliwicach, która wyemigrowała do Niemiec, ale Stefan zawsze był polskim patriotą, polskość była dla niego najważniejsza. Jego zasługi dla Polonii Śląska Cieszyńskiego, ale także Polonii niemieckiej są olbrzymie. To jego starania doprowadziły do tego, że Polonia odzyskała część swoich należności, chociaż nie udało się przywrócić Polonii tych praw, które są jej należne, czyli oficjalnych praw mniejszości narodowej. Prace, jakie Stefan Hambura realizował przy konwencji o mniejszościach narodowych na przełomie 1990-2000 lat, zaowocowały tym, że ta konwencja została ratyfikowana w trybie art. 8, czyli zasady wzajemności w relacjach między państwem polskim a niemieckim w traktowaniu mniejszości narodowych. Miała olbrzymie znaczenie jako narzędzie pozwalające polskiej dyplomacji uzyskiwać to, co powinno się uzyskać, a nie zostało niestety ukończone – pełnię praw Polonii niemieckiej – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Mecenas Stefan Hambura zajmował się sprawami Polaków, którym niemieckie urzędy ds. młodzieży Jugendamt odebrały dzieci.

– Prowadził działania i wysiłki na rzecz rodzin polskich, zwłaszcza polskich dzieci, które były odbierane na podstawie barbarzyńskiego prawa Judenratu, jakie pozwalało administracji niemieckiej odbierać polskim rodzinom dzieci. To on tę całą akcję rozpoczął, to on wskazał polskiej administracji na barbarzyństwo z tym związane, na obowiązki państwa polskiego występowania wobec ratowania polskości tych dzieci. Do ostatnich chwil swojego życia prowadził wiele spraw bezpośrednio z tym związanych – podkreślił Antoni Macierewicz.

Stefan Hambura wraz z prof. Mariuszem Muszyńskim, obecnym wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego, pracował w 2004 i 2005 roku nad dwiema kluczowymi uchwałami sejmowymi.

– Pierwsza dotyczyła gwarancji dla polskiej własności ziemskiej na ziemiach odzyskanych. Sejm przyjął tę uchwałę jednogłośnie. Żadne trybunały międzynarodowe nie będą respektowane w Polsce, jeśli chodzi o tę własność, ona jest nienaruszalna (…). Na podstawie prac została przyjęta przez Sejm druga, niesłychanie kluczowa uchwała, mówiąca o tym, iż Polsce należą się reparacje od państwa niemieckiego, bo nie zostały nigdy zapłacone. To wielki wkład Stefana Hambury – wskazał poseł.

Prac, działań, wysiłków Stefana Hambury na rzecz polskości i niepodległości polskiej było więcej – akcentował Antoni Macierewicz.

– Wydawnictwo prowadzone wraz z prof. Muszyńskim, przygotowujące Polskę na różne niebezpieczeństwa, wyzwania związane z wejściem do Unii Europejskiej, prowadzone od II połowy lat 90., pokazujące, jakie są możliwości obrony polskiej niepodległości. To także przygotowanie dwóch wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, które miałem zaszczyt prezentować. Wniosków, które stwierdzały, że polska konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej. To olbrzymi wkład mec. Stefana Hambury. Bez jego wsparcia nie mogłoby to zostać przeprowadzone – zaznaczył.

Stefan Hambura był również pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz). Wnioskował do warszawskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa wobec premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z katastrofą smoleńską.

– Nie skończył 59 lat, gdy dosięgnęła go śmierć, zostawiając żonę w siódmym miesiącu ciąży z synem, który narodzi się za dwa miesiące. Zostawiając nas wszystkich bez kogoś, kto dla polskości, dla sprawy obrony polskiego interesu narodowego w kwestiach niemieckich – ale także dla sprawy smoleńskiej – wykonał naprawdę olbrzymią pracę. Pamiętajmy o Stefanie. Jeszcze zdążył dowiedzieć się, jak wiele zawdzięcza Państwa modlitwom. Wiem, że Rodzina Radia Maryja modliła się o jego życie. Dzisiaj módlmy się o przyjęcie go przez Pana Boga. Całym swoim życiem zasłużył na wiekuiste życie z Bogiem na chwałę niebieską – mówił Antoni Macierewicz.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl