fot. nbp.pl

A. Glapiński: Działania NBP przeciwdziałające skutkom pandemii okazały się skuteczne

Działania NBP mające przeciwdziałać skutkom pandemii okazały się skuteczne. Przyczyniły się do spadku rentowności obligacji państwowych oraz znacznego spadku oprocentowania kredytów bankowych – powiedział w piątek prezes Adam Glapiński.

W Warszawie odbyła się 3. edycja wspólnej konferencji Narodowego Banku Polskiego (NBP) i Magyar Nemzeti Bank (MNB) pt. „Zmiany strukturalne w gospodarkach krajów Europy Środkowej podczas i po pandemii COVID”.

„NBP był pierwszym bankiem centralnym w regionie Europy Środkowowschodniej, który obniżył stopy procentowe, a następnie od razu podjął dodatkowe działania łagodzące warunki finansowania, takie jak uruchomienie programu zakupu aktywów. Działania NBP okazały się skuteczne, jeśli chodzi o akomodację pieniężną. Przede wszystkim przyczyniły się do istotnego spadku rentowności obligacji państwowych (pomimo znacznego zwiększenia potrzeb pożyczkowych państwa) oraz znacznego spadku oprocentowania kredytów bankowych” – powiedział prezes NBP Adam Glapiński na otwarciu konferencji.

Dodał, że dzięki działaniom banku centralnego koszty finansowania i obsługi zadłużenia w gospodarce polskiej znacznie spadły i zagwarantowana została płynność na rynku obligacji. To sprawiło, że wpływ pandemii na polską gospodarkę był bardzo łagodny, recesja bardzo płytka, i ograniczone zostały niekorzystne zjawiska na rynku pracy, który może się obecnie pochwalić z jedną z najniższych stóp bezrobocia w UE.

„Programy tarczy fiskalnej wraz z ekspansywną polityką pieniężną okazały się bardzo skuteczne. Dziś możemy już potwierdzić, że efekty histerezy, jakich się obawialiśmy, nie zmaterializowały się, a gospodarka światowa – także dzięki rekordowo szybkiemu opracowaniu szczepionek i ich rozpowszechnieniu – w 2021 r. podnosi się już po covidowym kryzysie z 2020 r.” – powiedział Adam Glapiński.

Wskazał także, że na cechy charakterystyczne gospodarek środkowoeuropejskich, które mogą mieć wpływ na perspektywy makroekonomiczne naszego regionu w trakcie i po zakończeniu pandemii.

„Po pierwsze wiemy, że w gospodarkach środkowoeuropejskich – w porównaniu z resztą kontynentu – wzrost zależy w stosunkowo dużym stopniu od konkurencji wewnętrznej i spożycia krajowego. Gospodarki te łączą stosunkowo niewielką zależność od turystyki z dużą zależnością od branż podatnych na automatyzację. Jesteśmy ponadto mocno zintegrowani z regionalnymi i globalnymi łańcuchami wartości. Nasz udział w globalnym handlu towarów i usług również rośnie, ale dalsza konwergencja z najbardziej zaawansowanymi krajami w znaczącym stopniu uzależniona jest od zdolności do zwiększenia innowacyjności” – powiedział prezes NBP.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl