fot. https://krakow.ipn.gov.pl/

83. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. NKWD zaczęło przeprowadzać przymusową wywózkę obywateli II RP z terenów zajętych wskutek agresji 17 września 1939 roku. W głąb Związku Sowieckiego zesłano ponad 140 tys. osób. Celem masowych deportacji była m.in. eksterminacja elit oraz świadomej narodowo polskiej ludności, która mogłaby stawić opór władzy.

Na Syberię zsyłani byli głównie: przedstawiciele polskiej inteligencji, ziemiaństwa, rodzin wojskowych, policyjnych i urzędniczych.

Dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku powiedział, że wielu z tych ludzi umarło już podczas deportacji.

Ci ludzie nie mieli odpowiedniego ubrania, zapasów żywności na drogę. Podróż pociągiem trwała ok. 3 tygodni, czasem nieco dłużej. Później byli oni przewożeni saniami, barkami w głąb tajgi. Wielu nie przetrwało tych warunków – zauważył dr Marcin Zwolski.

Łącznie do czerwca 1941 r. Sowieci zorganizowali cztery wywózki na Sybir. Według historyków objęły one kilkaset tysięcy polskich obywateli. Sybiracy podają jednak większe liczby.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl