fot. Społeczny Komitet Upamiętnienia ks. kan. Antoniego Chotyńskiego

Zaproszenie na uroczyste upamiętnienie ks. kan. Antoniego Chotyńskiego

W najbliższą niedzielę (21 maja) odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne poświęcone ks. kan. Antoniemu Chotyńskiemu w 150. rocznicę jego urodzin. Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. w kościele pw. św. Floriana i św. Urszuli w Wilkowie k. Kazimierza Dolnego. W tym dniu nastąpi także odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz wystawy plenerowej pt.: „Ks. kan. Antoni Chotyński – kapłan, patriota, regionalista, archeolog, dobrodziej”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Ks. kan. Antoni Chotyński urodził się 18 maja 1873 r. w Krzczonowie.

fot. http://gminawilkow.pl/Pracuje-Spoleczny-Komitet-Upamietnienia-ks-kan-Antoniego-Chotynskiego/

Po ukończeniu lubelskiego Seminarium Duchownego i otrzymaniu święceń kapłańskich w 1896 r., został wikariuszem najpierw w Trzebieszowie, a potem w Skierbieszowie, gdzie zaangażował się w działalność duszpasterską i patriotyczną. Naraził się tym władzom carskim, przez co był często przenoszony z parafii do parafii ( Lubartów, Biskupice, Bychawa), a nawet wymierzano mu kary finansowe. W lipcu 1906 r. został oficjalnym kapelanem kaplicy w Dratowie.

– To w trakcie pobytu na Powiślu zainteresował się szczególnie archeologią. `Oprócz cmentarzysk ciałopalnych odnalazł m.in. w Dratowie, Trzcińcu, Chodliku, Żmijowiskach i Kłodnicy wiele śladów dawnej kultury w postaci ceramiki, narzędzi, ozdób i innych cennych przedmiotów prehistorycznych –  wyjaśnił Władysław Mądzik, członek Społecznego Komitetu Upamiętnienia ks. kan. Antoniego Chotyńskiego z Wilkowa.

Jego okrycia były podstawą do dalszych badań naukowych dotyczących tego regionu. Jednak nazwisko skromnego kapłana nie jest znane szerszemu gronu odbiorców.

– Dotychczas w Polsce nikt nie uhonorował i nie upamiętnił ks. Antoniego Chotyńskiego i jego archeologicznych dokonań. Ponadto w polskich środkach masowego przekazu w temacie kultury trzcinieckiej nie jest on należycie doceniony, dlatego też jako przedstawiciele społeczności lokalnej z lubelskich nadwiślańskich gmin – Wilków i Łaziska, uważamy upamiętnienie ks. kan. Antoniego Chotyńskiego za obywatelską powinność – podkreślił Władysław Mądzik.

20 stycznia 1909 r. ks. Antoni Chotyński został skierowany do Wilkowa, gdzie pełnił funkcję najpierw wikariusza, potem proboszcza. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia (gruźlica płuc) 4 stycznia 1918 r. został przeniesiony najpierw do Tarnogóry, a potem 20 kwietnia 1921 r. do Górecka Kościelnego na Roztoczu, w którym mieszkał do 1936 r. Będąc w Górecku, współpracował ze swoim wikariuszem Błażejem Nowosadem – dziś Sługą Bożym, który 23 grudnia 1943 r., podczas pacyfikacji miejscowości Potok Górny, został zamordowany przez nacjonalistów ukraińskich i żandarmerię niemiecką. Po przejściu na emeryturę ks. Antoni przeniósł się do niedalekiego Józefowa. Tu w czasie okupacji niemieckiej blisko współpracował z okolicznymi oddziałami AK, a zwłaszcza podczas tzw. powstania zamojskiego. W obawie przed aresztowaniem w lipcu 1943 r. przez trzy dni ukrywał się w Puszczy Solskiej. W czerwcu 1944 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Zwierzyńcu, skąd uwolnili go okoliczni kolejarze. W lipcu, w niezwykle dziwnych okolicznościach, został ponownie aresztowany i osadzony w siedzibie gestapo w Biłgoraju. Szczęśliwie udało mu się przeżyć i doczekać końca okupacji. Zmarł 22 czerwca 1949 r. w Józefowie Biłgorajskim, przeżywszy 76 lat, w tym 53 w kapłaństwie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W 150. rocznicę jego urodzin Społeczny Komitet Upamiętnienia ks. kan. Antoniego Chotyńskiego, który został powołany w 2022 r., postanowił zorganizować uroczystości patriotyczno-religijne poświęcone duchownemu. Rozpoczną się one zbiórką pocztów sztandarowych, które następnie udadzą się do kościoła pw. św. Floriana i św. Urszuli w Wilkowie. Tam o godz. 12.00 będzie sprawowana uroczysta Msza św., po której nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

– Należy dodać, że tablica poświęcona ks. A. Chotyńskiemu będzie umieszczona w kościele wilkowskim tuż obok tablicy upamiętniającej innego naszego bohatera, ks. Józefa Błażowskiego, proboszcza parafii Wilków – wskazał Władysław Mądzik.

Ważnym punktem uroczystości jest również odsłonięcie plenerowej wystawy pt. „Ks. kan. Antoni Chotyński – kapłan, patriota, regionalista, archeolog, dobrodziej”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Sellin.

Współorganizatorem wydarzenia jest parafia pw. św. Floriana i św. Urszuli w Wilkowie, gmina Wilków, gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowie, gmina Łaziska oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

radiomaryjna.pl/Społeczny Komitet Upamiętnienia ks. kan. A. Chotyńskiego

drukuj