fot. https://twitter.com/AKSiMTorun

W AKSiM odbyła się konferencja „Trzeźwość Polską Racją Stanu”

„Trzeźwość Polską Racją Stanu” – to hasło sympozjum, które odbyło się dziś w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II sprawowana była Msza święta, która rozpoczęła sympozjum Trzeźwość Polską Racją Stanu”. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Musimy zrozumieć, że troska o trzeźwość leży w interesie całego narodu. Na trzeźwości cały naród zyskuje gospodarczo, finansowo, zdrowotnie, moralnie i duchowo – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, ks. bp Tadeusz Bronakowski, otworzył część prelekcyjną, która odbywała się w auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Przypomniał, że hasłem zarówno dzisiejszych obrad, jak i całorocznej pracy Apostolstwa są słowa błogosławionego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Trzeźwość Polską racją stanu”.

– Wszyscy, chociaż w różnym zakresie, jesteśmy odpowiedzialni za stan trzeźwości Ojczyzny. Wszyscy też musimy pomagać w jej uzdrawianiu, na co kładł nacisk błogosławiony Prymas Tysiąclecia – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Polską rację stanu dobrze rozumieli nasi praojcowie, którzy wchodzili w skład pierwszego po odzyskaniu niepodległości polskiego parlamentu. Dziś jej obrona jest naszym zadaniem – mówił w swoim wystąpieniu dr hab. Krzysztof Wojcieszek, Profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

– Żeby bronić racji stanu trzeba bardzo dobrze rozumieć, czym jest Polska i kim są Polacy, a mamy czasami z tym kłopot – zaznaczył dr hab. Krzysztof Wojcieszek.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759880872931578196

Problem alkoholowy jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form uzależnień. Dotyka coraz więcej osób w młodym wieku. Dlatego tak ważną rolę odgrywają osoby świeckie oraz grupy samopomocowe, które często są wsparciem nie tylko dla samych uzależnionych, ale także ich rodzin. Jednym z takich ruchów trzeźwościowych jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka – wskazała dr Janina Bokun.

– Jest to wspólnota osób pragnących żyć w trzeźwości poprzez podejmowanie dobrowolnej abstynencji od alkoholu – nie piję, nie częstuję, nie kupuję – wskazała dr Janina Bokun.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759883908550734175

Podczas sympozjum swoją prelekcję wygłosił również m.in. ks. dr Jan Seremak oraz dr Mateusz Kaleta. Wszystkie wystąpienia są dostępne do odsłuchania [W TYM MIEJSCU].

TV Trwam News

drukuj