fot. pixabay.com

Rząd Donalda Tuska przeciwny budowie elektrowni jądrowej w Choczewie?

Polska dąży do niezależności energetycznej, jednak plany o budowie elektrowni jądrowej w Choczewie mogą się nie spełnić. Donald Tusk już w swojej kampanii wyborczej wskazywał, że lokalizację elektrowni trzeba zmienić, z kolei na początku roku zapowiedział szybki audyt okolicy.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce to temat poruszany od lat. W 2010 r. rząd Donalda Tuska obiecywał, że pierwsza elektrownia zacznie działać w 2020 roku. Szybko jednak te plany się oddaliły, a do tematu wrócił rząd Prawa i Sprawiedliwości – 27 września podpisano umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a amerykańskim Westinghouse i Bechtel.

Wszystko wskazuje jednak na to, że historia zatacza koło, bo Donald Tusk już na początku roku zapowiedział audyt lokalizacji. Przychylne nie są także władze regionu.

– W środę wojewoda pomorska, czyli usta Donalda Tuska w woj. pomorskim, jego oficjalny przedstawiciel; szeroko skrytykowała koncepcję budowy elektrowni jądrowej w Choczewie i jasno zasugerowała, że ta lokalizacja jest błędna, a elektrownia powinna powstać w Żarnowcu – mówił poseł PiS, Kacper Płażyński.

Temat jest pilny, bo analizy wskazują, że każdy rok zwłoki generuje straty gospodarcze – zauważył Jerzy Polaczek, poseł PiS.

– Nie było nigdy w przeszłości takiego rządu, który by na początku kadencji w sposób tak nieodpowiedzialny likwidował kluczowe projekty infrastrukturalne, energetyczne, żeglugowe, które decydują o przyszłości i konkurencyjności sektora energetycznego – powiedział poseł Jerzy Polaczek.

Ceny prądu również poszybują w górę, a elektrownia jądrowa poprawiłaby niezależność energetyczną kraju. Zmiana lokalizacji wiązałaby się z kolejnymi badaniami i konsultacjami międzynarodowymi, a to proces długotrwały – zaznaczyła z kolei Małgorzata Golińska, poseł PiS.

– Konsultacje transgraniczne w ramach decyzji środowiskowej zostały przeprowadzone przez generalnego dyrektora ochrony środowiska i zakończyły się dla Polski sukcesem. Dzisiaj nikt nie powinien mieć wątpliwości, że każda z tych decyzji została wydana w najlepszej dostępnej lokalizacji i podważanie tamtych decyzji prowadzi wprost do tego, że Polska utraci suwerenność energetyczną – podsumowała poseł Małgorzata Golińska.

Dostęp do stabilnego źródła energii to dla nas również szansa na rozwój gospodarczy. To od tego zależy czy inwestorzy będą chcieli lokować swój kapitał w Polsce, czy też nie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl