B. Kempa: w styczniu w KPRM powstanie Departament ds. Pomocy Humanitarnej

Na początku stycznia w KPRM zostanie utworzony Departament ds. Pomocy Humanitarnej. Do jego zadań będzie należała koordynacja oraz monitorowaniem pomocy płynącej z Polski głównie do potrzebujących w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu – poinformowała PAP minister w kancelarii Beata Kempa.

Beata Kempa, która po ostatnich zmianach w KPRM otrzymała zadanie koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców, przekazała też, że obecnie analizowany jest zakres potrzebnej pomocy mieszkańcom krajów, z których do Europy przybywa najwięcej uchodźców. Dodała, że po zakończeniu tych prac, rządowi zostaną przedstawione propozycje konkretnych działań pomocowych, jakie może podjąć Polska.

„Dzisiaj chodzi o to, aby te potrzeby jeszcze bardziej zdiagnozować i aby te potrzeby w miarę możliwości zaspokajać. W ten sposób powodujemy, że ci ludzie nie podejmują decyzji o emigracji. Możliwości jest bardzo wiele. Trzeba je tylko dobrze zorganizować i skoordynować” – tłumaczyła minister.

Jak dodała obecnie najważniejszym wyzwaniem w tym kontekście jest zorganizowanie pomocy medycznej, edukacji dzieci oraz mieszkań. Podkreśliła, że rząd chce wspierać takie działania przede wszystkim w krajach pochodzenia uchodźców. Jak mówiła, będą mogli na nią liczyć wszyscy, którzy będą jej potrzebowali, bez względu na pochodzenie, czy wyznanie.

Beata Kempa przypomniała, że w zakresie pomocy humanitarnej rząd współpracuje już z organizacjami pozarządowymi. Zadeklarowała, że w przyszłości współpraca ta będzie kontynuowana w szerszym zakresie niż obecnie.

„W tej sprawie jest wielka wola współpracy wielu ministrów; w tym ministra obrony, Spraw Wewnętrznych i Administracji” – podkreśliła minister.

Zapowiedziała, że będą też prowadzone rozmowy o nawiązaniu współpracy z kolejnymi organizacjami pomocowymi z kraju, ale też z zagranicy.

„Mam nadzieję, że tą koalicję uda się nawiązać zdecydowanie szerzej” – mówiła.

Beata Kempa poinformowała, że „w ciągu najbliższych kilku tygodni” odbędzie podróże do Jordanii oraz Etiopii, by na miejscu „dokładnie zweryfikować”, w jaki sposób została wydana dotychczasowa polska pomoc oraz sprawdzić na jakie cele wciąż brakuje środków.

Dopytywana czy Polska uruchomi dla uchodźców korytarze humanitarne, Beata Kempa odparła, że „w tej sprawie nie może być żadnej decyzji >>na żywioł<<„. Według minister, najpierw „trzeba usiąść i powiedzieć, co to oznacza”.

„Jeśli by zapytać jak ten mechanizm miałby dokładnie wyglądać, to nikt nie powie więcej poza hasłem >>przywozimy ludzi tutaj na leczenie<<” – przekonywała.

Beata Kempa podkreśliła, że do tej pory taka pomoc była już przez Polskę udzielana.

„Przeznaczyliśmy też środki na wspomaganie leczenia na miejscu” – dodała minister.

Jej zdaniem, pomoc uchodźcom w krajach ich pochodzenia, jakiej udziela obecnie Polska, można nazwać „odwróconym korytarzem humanitarnym”. Wyraziła nadzieję, że do takiej formy pomocy uda się przekonać inne kraje europejskie.

Beata Kempa przekazała też, że na początku 2018 roku zostanie przedstawiona skala dotychczasowej pomocy udzielonej uchodźcom przez Polskę. Zapowiedziała, że o środkach przeznaczonych na ten cel w przyszłości, rząd „będzie informował sukcesywnie”.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl